W związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami naszych podatników podatku od nieruchomości, podatku rolnego, leśnego lub łącznego zobowiązania pieniężnego, a dotyczącymi doręczania decyzji podatkowych, uprzejmie wyjaśniam!
Współwłasność a doręczenie decyzji
Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność, to zgodnie z art. 3 ust.4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz.1170 z późn. zm.), obowiązek podatkowy od nieruchomości ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach. W myśl tego przepisu współwłaścicielami mogą być małżonkowie. W przypadku osób fizycznych zobowiązanie podatkowe powstaje na podstawie decyzji ustalającej, którą wydaje wójt. Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności, wówczas decyzję o wymiarze podatku doręcza się wszystkim współwłaścicielom odrębnie. Również w sytuacji, gdy współwłaścicielami są małżonkowie. Decyzja ta podlega doręczeniu podatnikom. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej - musi zostać doręczona każdemu z małżonków. Nie wystarczy wymienić w decyzji obojga małżonków, konieczne jest jej doręczenie każdemu osobno.
Współwłasność a zapłata podatku
W decyzji wymiarowej dotyczącej nieruchomości będącej we współwłasności małżonków, sporządzonej w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, powinni być wykazywani obydwoje małżonkowie jako podatnicy podatku, a podatek wymierzony w jednej kwocie tj. bez podziału kwoty na poszczególnych współwłaścicieli.
Ponadto każdy współwłaściciel posiada odrębny indywidualny numer rachunku bankowego dla wpłat tytułem podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego lub łącznego zobowiązania pieniężnego.
Zapłata w całości podatku przez jednego ze współwłaścicieli (jednego małżonka) powoduje, że drugi współwłaściciel nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku.
Kierownik Referatu Finansowego
Adrianna Weretyńska-Nowak
|